Solární panel s baterií pro nezávislé fotovoltaické systémy

Solární panel s baterií pro nezávislé fotovoltaické systémy


Kdo chce být zcela nezávislý na dodavatelích energií a celém tom blázinci kolem energetické burzy a cen energií, měl by se více zajímat o vlastní řešení výroby elektřiny a vytápění. Topení, ohřev teplé vody a pohon elektrických spotřebičů bývají bezkonkurenčně nejvyšší položkou rodinného rozpočtu, a vydáváme kvůli tomu mnoho úsilí a energie. A když se zamyslíte nad tím, že jeden rok platíte za elektřinu čtyři koruny za kilowatthodinu a druhý rok devět, jen díky rozhodnutím některých lidí, co s výrobou elektrické energie mnohdy nemají nic společného, přijde vám to trochu líto vydávat více než dvojnásobek za stejný produkt. Anebo se zdravě naštvete a prohlásíte, že tento systém nehodláte podporovat.

fotovoltaika na poli

Takto to udělala již řada lidí před vámi, prostě si to nenechali líbit a postarali se sami o sebe. Požádali o instalaci solárního panelu s baterií, který jim specializovaná firma propojila se střídačem, a vytvořila například zcela nezávislý ostrovní systém. Ostrovní fotovoltaika může být v provozu i tam, kde není k dispozici elektrická rozvodná síť. Je to uzavřený systém sám pro sebe, který nevyžaduje žádné další podpůrné zdroje. Máte pak k dispozici elektřinu i na chatě, pokud jste tu například dosud svítili jen petrolejkou.

zapojení fotovoltaiky

Výhodou veškeré fotovoltaiky včetně ostrovních systémů je i možnost provádět ohřev užitkové vody, například v bojleru, výměníku pro podlahové vytápění, anebo u vnitřního či zahradního bazénu. Přitápění krbového topení, ohřev vody a výroba elektřiny jsou pak styčné body vaší úspory financí a hlavně víte, že neživíte žádné netransparentní subjekty, kde se rozhoduje o tom, kolik lidé budou vydávat peněz ze svých kapes. Být svými vlastními pány se vyplatí i tehdy, pokud by vám nevyšla státní dotace, i když právě toto je poměrně málo pravděpodobné zejména u ostrovních systémů, kde není do objektu zavedena elektřina.