Svépomocí nebo firma?

Svépomocí nebo firma?


Postavit si rodinný domek, to ž v dnešní době jen málokdo zvládá vlastními silami. Představa, že chodíte do práce a po skončení pracovní doby jdete makat na stavbu, i když vlastního domku, že nebudete mít volný víkend, ale budete nahazovat omítky, zdít příčky nebo kachličkovat koupelnu. Místo dovolené budete pokládat střechu. Líbí se vám taková představa? Jen málokdo do toho půjde, většina zvolí stavbu domku tzv. na klíč, nebo si nechá pro sebe jen drobnější, dokončovací práce. K takovým může patřit stavba přístřešku pro auto, terasy, pergoly, nebo třeba položení dlažby před dům. Pokud jste manuálně zruční, budete si chtít určitě něco kolem domku udělat sami.

terasa

A proč by ne. Dnešní hobby markety a stavebniny jsou dobře zásobované a navíc vám dají o dobré rady jak na to. Zároveň spoustu rad najdete i na internetu. Protože víte třeba kolik rektifikačních terčů na dlažbu potřebuji? Pokud je to vaše první dlažba, tak asi stěží. Postavit rodinný domek, pokud nejste zedník, to se neobejdete bez pomoci dobrých řemeslníků, nebo přímo stavební firmy. Vždy můžete na stavbě pomáhat, ale to jen pokud se nebudete spíše odborníkům plést pod rukama. Můžete si nechat pro sebe práce, na které s jistotou stačíte.

terasa

Ona totiž téměř každá práce na stavbě je důležitá a měla by být provedená profesionálně a i když třeba takové položení linolea vypadá snadně, věřte, že pokud to udělá laik, může se časem linoleum začít vlnit nebo odlepovat a vy budete muset vystěhovat celý pokoj, a to jistě nechcete. I když by vám celý domek postavila stavební firma, i tak bude po ukončení stavby hromada práce kolem domu, kterou budete muset udělat už vy sami. Práce, které si uděláte sami, to povýší hodnotu vašeho domku, protože budete právem na sebe pyšní. Nejde o to, že ušetříte nějakou tu korunu, jde o ten pocit dobře vykonané práce.