Co rozumíme pod pojmem flexotisk

Co rozumíme pod pojmem flexotisk


Tento způsob tisku se používal již od prvopočátku k výrobě balicích kartonů a dalšího obalového materiálu, některé typy obalů nelze ani vyrábět jinak.
Flexotisku se dříve říkalo gumotisk. V dnešní době je spolu s ofsetovým tiskem nejvyužívanější tiskařskou technikou. Tímto způsobem lze tisknout na různorodé typy materiálu, např. na vlnitý karton, všechny druhy papíru, ale i na samolepky, igelitové tašky, na kelímky od jogurtů, polyetylenové fólie a obaly, dokonce na alobal a kovové tenké fólie. Až tedy vezmete do ruky např. vodu v PET láhvi a rozbalíte k svačině sušenky nebo oplatky, vzpomeňte si na rotační flexotiskový stroj.

písmo

Tiskovou formou pro tento typ procedury je gumotyp (štoček). Některé formy jsou bezešvé a ty se nazývají sleevy. Je to, dalo by se říci, gumové razítko ze silikonu, častěji se využívají speciální plastické hmoty na bázi fotopolymeru. Jejich nespornou výhodou je velmi hladký povrch. Štoček se pak upne buď na rovnou podložku, nebo na masivní litinový válec.

Tisková forma vzniká buď analogovým postupem, ale stále častěji v dnešní době digitalizovaně. Tzv. fotopolymerní deska se podle počítačového návrhu gravíruje (obrábí) speciálním laserovým nožem, ten vypaluje místa, která se nebudou tisknout, a nakonec se forma (sleev) smývá pod vodou a následně nechá vyschnout. Nejsou tedy zapotřebí žádné chemikálie ani organická rozpouštědla, jak se to dělalo před desítkami let.

Výhody flexotisku

  • Velmi levné zhotovení tiskové formy.
  • Pružnost formy dovoluje tisknout na mnoho druhů materiálů, a to bez prolisu, jen lehkým dotykem.
  • Snadné upínání na tiskový válec pomocí (nejčastěji) oboustranné lepicí pásky.

graf

Nevýhoda

Nebezpečí rozpíjení tiskových bodů vlivem pružnosti formy, což může omezit velikost tiskového rastru. V poslední době se ovšem kvalita zvýšila využíváním digitálních technologií pro přípravu tiskových forem, což zlepšilo ostrost tiskových okrajů, ve srovnání s výrobky např. za socialismu. Pokud máte doma ve sbírce některé obaly z té doby, můžete je porovnat s těmi současnými. I přesto se ale současný flexotisk nevyrovná offsetu. Na druhou stranu, offset je velmi omezen typem tištěného materiálu a rozhodně s ním nepochodíte např. u tisku na plastové etikety a obaly.